Sulaukiu nemažai klausimu kurie vienaip ar kitaip susiėję su gyvenimu Britanijoje po Brexit. Vieniems įdomu ar kažkas pasikeitė ten gyvenantiems, o kitiems kas pasikeitė tiems, kurie norėtu atvažiuoti čia gyventi. Kaip žinote nuo šių metu pradžios Britanija visiškai paliko Europos sąjunga ir dauguma taisyklių nustojo galioti. Nemažai pokyčiu atsitiko ir kalbant apie gyvenimą bei keliavimą iš ir į Anglija.
Pirmas itin svarbus klausimas ko reikia norint ir toliau gyventi Anglijoje?
Atsakymas priklauso nuo to, kada i Anglija atvykote, jeigu prieš Britanijai paliekant Europos sąjunga bet ne ilgiau nei prieš 5 metus. Reikia pildyti dokumentus ir gauti pre - settle status. Sis statusas leis ir toliau gyventi ir dirbti Anglijoje iki kol galėsite gauti settle status. Jis gaunamas kai esi Britanijoje penkis arba ilgiau metus. Jeigu jau esi čia penkis metus arba ilgiau reikia pateikti prašymą gauti settle status, jis kaip minėjau suteikiamas įrodžius, jog čia esi bent penkis metus arba ilgiau. Tiek pre - settle tiek settle statusa susitvarkyti būtina iki birželio mėnesio pabaigos, kitaip busite nelegalus imigrantas. Jeigu į anglija atvykote jau po laikotarpio kai Britanija paliko Europos sąjunga, tuomet didele tikimybe, kad esate laikinai kaip turistas ir norint dirbti bus reikalinga Viza.
Kaip gauti pre-settle ar settle status?
Tiek vienu tiek kitu atveju reikia pildyti forma vienam ar kitam statusui gauti. Tai padaryti galima tiek online gov.uk puslapyje tiek programėlėje telefone. Abiem atvejais reikės asmens dokumento, nuotraukos, NI numerio ir panašiai. Jeigu taip nutiko kad nevisa laikotarpi dirbote, gali reikėti papildomu įrodymu, jog būtent visa laikotarpi čia tikrai buvote. Todėl gali reikėti siusti jūsų vardu sudarytas sąskaitas už pvz. elektros energija ar panašiai.
Ar visiems reikia pre-settle / settle status?
Taip, nebent ketinate palikti Britanija iki šių metu birželio. Statuso reikia visiems, netgi vaikams. Vaikai paprastai pridedami prie tėvų, todėl jiems statusą sutvarkyti kiek paprasčiau.
Turiu settle statusa ar galiu ji prarasti?
Taip, settle statusas leidžia gyventi, dirbti ir panašiai Britanijoje neribotą laika, tačiau jeigu išvyksi iš Britanijos po penkerių metu statusą prarasi. Galima išvykti neilgesniam nei dviejų metu laikotarpiui per penkerius metus. Tačiau statusui būtini penkeri metai skaičiuosis nuo to laikotarpio, kada grįšite atgal.
Ar šeimos nariai gali atvažiuoti pas mane atostogoms ir ar jiems reikia vizos?
Šeimos nariai kaip ir visi kiti į Britanija gali atvykti kaip turistai ir būti čia iki puses metu be vizos. Tačiau kadangi jie atvažiuoja pas jus, jiems nebūtinai reikės įrodyti, kad jie gali save išsilaikyti visu atostogų metu ar panašiai. Paprastai užtenka nurodyti kokiu tikslu ir kur pas ką važiuojate.
Kas pasikeitė keliaujant? Ar aš gyvenantis Anglijoje laisvai galiu keliauti po Europa?
Iš esmes dideliu pokyčiu kaip ir nėra, jeigu tu esi Lietuvos pilietis ir turi galiojanti pasą, gali keliauti ir toliau (gal nevisai, covid-19 biski neleidžia). Tačiau vienas dalykas į ką būtina atkreipti dėmesį ir kas pasikeitė, tai sveikatos draudimas. Nuo šiol jeigu gyveni Jungtinėje karalystėje ir esi draustas sveikatos draudimu, draudimas nebegalioja Europos sąjungoje. Tai reiškia, jog keliaujant po Europa, tame tarpe ir po Lietuva, teks apsidrausti papildomai. Kitu atveju visos paslaugos kainuos pilna kaina ir jų neapmokės NHS. Taipogi nebepavyks vykti i Lietuva darytis operacijų ar panašiai ir gauti kompensacija iš NHS. Tokios pat sąlygos galioja ir vykstant į Britanija. Tai ypač aktualu šeimoms su vaikais ar vyresniems žmonėms.
Noriu atvykti i Anglija dirbti ar galiu ir ko man reikia?
Jeigu prieš tai nebuvai Anglijoje arba negali įrodyti kad buvai, reikės vizos. Vizos reikia visiems kurie atvažiuoja pirma karta į Anglija po šių metu sausio pirmos su tikslu dirbti. Vizos yra skirtingu tipu, bet praktiškai visais atvejais kas susieję su darbu, yra reikalinga viza. Tiesa ja gauti nebus taip paprasta.
Esu Anglijoje jau ilga laika, bet nežinau kaip įrodyti, jog gaučiau settle status ką daryt?
Nemažai tautiečių gyvena nuomodami kambarį pas kažką name. Tokie žmones paprastai neegzistuoja sudarant kažkokias sutartis, jie neįtraukiami į mokesčiu mokėjimą už paslaugas tame name. Todėl paprastai nėra taip paprasta įrodyti, jog šis žmogus ten gyvena aplamai. Tokiu atveju gelbėja kiti dalykai, tokie kaip mobilaus telefono sutartis, darbo sutartis, banko išrašas su adresu ir panašiai. Sunkiau būna tiems, kurie nedirba ir neturi jokiu sutarčių su niekuo. Na tarkim vieniši tėvai, kurie su vaiku arba vaikais gyvena pas kažką kambaryje. Būna atveju, kai nepavyksta įrodyti daug metu, nors žmogus čia tikrai gyveno. Ir nors realiai toks žmogus turėtų iškart gauti settle status, bet kadangi įrodyti, jog jis čia ilgiau nei penkis metus nepavyksta, gauna tik pre-settle. Labai svarbu neišmesti laišku iš banko ar kitu institucijų su adresais ir data. Nes kartais bankai duoda išrašus tik su tarkim paskutinius trys metus, o reikia penkerių. Geriau turėti dešimt banko išrašu, gautu prieš kelis metus, nei kad neturėti ir vėliau niekaip negalėti įrodyti, jog tikrai tuo metu tu buvai čia.
Be vizos Anglijoje galiu būti puse metu, kada po puses metu galėsiu grįžti vėl ir kuriam laikui?
Neilgiau nei puse metu vieno vizito metu. Ar tai reiškia, kad jeigu buvote Anglijoje puse metu, išvykus vėl atvykti galėsite tik po puses metu? Ir taip ir ne. Emigracijos taisykles sako, kad vienos keliones metu galite būti, keliauti, lankyti kažką ar panašiai neilgiau nei šešis mėnesius arba 180 dienų. Taisykle nesako, kad jeigu išbuvote šalyje 180 dienų ir išvyksite, bet rytoj bandysite atvykti vėl, to padaryti negalėsite. Bet ta pati taisykle leistu susiprasti, kad jus čia tikėtina, jog nesilankote pas kažką kaip svečias, o tiesiog šalyje gyvenate, kas iš esmes yra negalima. Todėl tikėtina, kad busite paprašytas susitvarkyti vizos dokumentus arba į šalį grįžti po tam tikro laiko.
Tikiuosi bent kuris atsakymas ir jums padės atsakyti į kažkokį klausima, jeigu ne galite užduoti klausima komentaruose ir aš pabandysiu rasti į ji atsakymą.
Puslapis naudoja “cookies” (sausainelius) informacijos saugojimui ir puslapio lankytojų patogumui. Lankydami ši puslapį jus sutinkate, jog “cookies” pagalba bus renkama ir saugoma informacija.
Komentarai 0